Moda je izrodila i sahranila brojne trendove, motive, materijale, dezene. U tom smislu je bila i ostala nepredvidiva. Ipak, niko ne pamti epohu u kojoj krzno, od trenutka prve primene u odevanju, nije predstavljalo vrhunski izraz elegancije, glamura i luksuza
Svako vreme donosi svoja pravila. Međutim, luksuz je stara ljudska opsesija, i to u onom osnovnom ključu koji se odnosi na izobilje, glamur, blještavilo. Krzno je neotuđivi element luksuza. Istinski glamurozni stil gotovo je nezamisliv bez krzna, a u novo vreme uključuje i njegove veštačke varijante.
Nekada je krzno bilo privilegija viših slojeva. Nosili su ga vladari, plemići i buržoazija. Koliko se ova podela zadržala do modernih vremena? Utisak je da je preživela uprkos svim drugim barijerama koje su padale i izjednačavale društvene slojeve. Krzno je sačuvalo status privilegije. Ne tako striktno kao u 17, 18. ili 19. veku, ali ni danas nije dostupno širokim masama. Razlog leži u njegovoj skupocenosti, u činjenici da podrazumeva posebnu izradu, kao i u načinu na koji se do krzna dolazi. Ovo poslednje je povod osnivanja brojnih društava za zaštitu životinja i decenijskog aktivizma različitih organizacija koje se bore protiv upotrebe prirodnog krzna. U prvom redu PETA.
Ono što je nekada pripadalo damama iz visokog društva u 20. veku nasledila je nova elita sveta. Reč je o holivudskim zvezdama koje su zamenile plemstvo u smislu nedodirljivosti i ostvarenja snova običnog čoveka. Holivudske glumice su, posebno od polovine prošlog stoleća, postale nove boginje glamura i nedostižnosti. Krem Fabrike snova je predmet obožavanja, divljenja i planetarne histerije. Dive poput Elizabet Tejlor ili Katrin Denev proslavile su glamurozni stil u eri sveopšte demokratije i svojim ekstravagantnim pojavama dale doprinos zlatnoj eri Holivuda. Krzno je bilo neizostavni deo njihovog stila.
U drugoj deceniji 21. veka krzno nije izgubilo status koji je imalo u prethodnim epohama. Međutim, utisak je da je u neku ruku sišlo sa Olimpa. Dva su razloga za to. Prvi se odnosi na odjek globalne svesti o sprečavanju ubijanja životinja, što je rezultiralo činjenicom da su vodeće modne kuće veštačko krzno odavno uvrstile u svoje kolekcije. Njegova cena je niža, što je sasvim dovoljno da bude dostupnije takozvanim običnim ljudima.
Drugi razlog se, najšire rečeno, krije u modnim slobodama. Nekadašnji strogi kodovi odevanja davno su relativizovani. Moderni street style uključuje sve i ne poznaje nikakve granice. To važi i za veštačko krzno. Jedno krstarenje internetom, koje je u najvećoj meri zaslužan za liberalizaciju svetske mode, pokazuje da se epidemija krznenih prsluka ne predaje već nekoliko sezona. Modni gurui prihvatili su ovu igru. Jednostavno nije imalo smisla opirati se svetskim tokovima, što bi ograničilo komunikaciju sa masama kupaca od kojih ta ista industrija zavisi. Uključujući se u igru, eksperti znalci daju savete o tome kako se krzno kombinuje u okviru ulične mode i kako iz njega izvući maksimum. Preterane slobode vode u neukus i obesmišljavaju postojanje trendova. Ukoliko se ograničimo na trendove ove zime, poželjne su kombinacije krzna sa elegantnim haljinama, visokim čizmama i upadljivim nakitom.
Najpopularniji tonovi krzna za ovu sezonu su sve boje zime, od bele do sive, jake neon boje, tamnoplavi i pink tonovi, pastelne nijanse koje se ne predaju već nekoliko sezona. Na prvom mestu siva. Međutim, ono što je kod krzna dobro jeste činjenica da klasika nikad ne gubi bitku i da ide rame uz rame sa novim trendovima. U prevodu, crna, burbon, bež i braon boja krzna uvek su znak superiornog stila.