Prirodna bogatstva, kultura i istorija, atraktivna ponuda po meri savremenog čoveka, hedonizam tipičan za ove prostore – najdominantnije su odlike lokaliteta koje je obavezno posetiti baš u ovom periodu godine.
Sve zavisi od afiniteta. Svako ima sopstveni doživljaj zime i ambijenta koji ovo godišnje doba čine još lepšim. Planine se nameću kao najčešći izbor, ali tu su i etno sela i salaši. Planine imaju primat prvenstveno zbog sportova uslovljenih snegom, ali zavisno od tačke do tačke, nude mnogo nadahnuća i inspirativnih sadržaja onima koji tragaju za drugačijim doživljajem zime.
Tara: planina i nacionalni park

Najlepše mesto u zapadnom delu Srbije. Planina Tara predstavlja jedinstvo turističkog sadržaja i riznicu kulturno-istorijskih znamenitosti. Ekološki očuvano prirodno okruženje daje posebnu vrednost ovom mestu. Umerena nadmorska visina, između 800 i 1500 metara idealna je za popularne zimske sportove. Na skijaške staze Tare dolaze turisti iz različitih delova sveta. Veštačka jezera reke Drine, Zaovine i Perućac, upotpunjuju bogastvo pejzaža i daju prednost Tari u odnosu na druge planinske destinacije u Srbiji. Kulturno-istorijsko nasleđe je tema za sebe. Određuje ga geografski položaj ove planine između istorijski važnih lokaliteta u Srbiji i Bosni. U neposrednoj blizini Tare su gradovi poput Užica i Višegrada, kao i Mokra Gora. Nacionalni park Tara ustanovljen je 1981. godine i u velikom procentu od 80% predstavlja područje šumskih ekosistema. U Nacionalnom parku Tara živi čak 53 vrste sisara. Ova planina pruža ugođaj i inspiraciju svim tipovima turista.
Rtanj

Perfektna destinacija za posetu u svakom periodu godine. Rtanj nije planina za ljubitelje adrenalinskih zimskih sportova, ali je kao stvorena za sve kojima je zima asocijacija na mir, relaksaciju i uživanje u neposrednom kontaktu sa prirodom. Poznat je i kao “mistična planina” kako zbog svog osobenog oblika i položaja tako i zbog naučno dokazane činjenice da je reč o energetski izuzetno moćnom mestu. Zbog toga Rtanj posećuju istraživači, avanturisti i planinari. Planinsko penjanje je najpopularniji sport na Rtnju koji je bogatog reljefa i neobične strukture. Penjanje se odvija tokom sva četiri godišnja doba. Izazovi su različiti u odnosu na vreme “osvajanja” rtanjskih padina pa su samim tim i iskustva bogatija. Blizina Soko Banje povećava turistički potencijal ove planine kao i izuzetni prirodni diverzitet i bogato narodno nasleđe u svim oblastima ljudskog stvaranja.
Zlatibor
O turističkoj atraktivnosti Zlatibora suvišno je govoriti. Reč je o jednoj od najposećenijih destinacija u Srbiji koja uživa poseban status i renome. Stoga, osim bogatstva skijaških staza i superiornih mogućnosti za sve vrste sportova na snegu, fokusirajmo se na prednosti zbog kojih sve više ljudi nastoji da na ovoj planini sebi obezbedi trajno stanište.

Pre svega, važno je skrenuti pažnju na blagotvorne klimatske faktore. Alpska i subalpska klima stvara prijatan ambijent tokom čitave godine. Zime su duge i snežne što samoj planini daje prednost u odnosu na slične lokalitete. Na vrhu Tornik, sneg se zadržava od oktobra do maja. Turističke znamenitosti, broj hotela koji neprestano rastu, te osoben gastro-hedonizam čini planinu prekrivenu borovom šumom omiljenim odredištem posetilaca različitih afiniteta. I sve to u vanserijskom ekološkom okruženju sa čak preko dve hiljade sunčanih sati godišnje. Moderni skijaški centar jeste prvi adut Zlatibora iz ugla turista, ali sve ostale karaktetistike planine čine je nezaobilaznim izborom mnogih.
Kopaonik
Najveći planinski masiv u Srbiji. Jedan deo znamenite planine dobio je status nacionalnog parka. Skijaški centar sa najobimnijim kapacitetima na području Srbije, oštre i izazovne ski staze, moderna opremljenost kao i preko 140 hotela jesu prve asocijacije na ovu destinaciju. Međutim, Kopaonik je podjednako zanimljiv svim ljubiteljima planinskog hedonizma kao i zaljubljenicima u istraživanje prirode i proučavanje istorije. Naime, posebna vrednost Kopaonika je Pančićev vrh koji se nalazi na 2017 metara nadmorske visine. Tu je smešten i mauzolej posvećen čuvenom prirodnjaku sa ovih prostora po kojem vrh i nosi ime. Rudno i šumsko bogatstvo čine Kopaonik svojevrsnom oazom i stalnim mestom istraživanja. Razlog tome su i endemske vrste koje žive na padinama planine.

Građevine sakralne arhitekture, mahom iz srednjeg veka, čine Kopaonik planinom sa bogatim kulturno-istorijskim nasleđem. S obzirom na istorijsku važnost Raške oblasti ovde se čuvaju artefakti, kao i ostaci zdanja, mahom tvrđava, iz srpskih srednjevekovnih gradova kao što su Ras, Zvečan, Maglič, Koznik. Brojni manastiri i zadužbine u okolini ove planine nezaobilazna su mesta koje turisti, zainteresovani za istoriju podneblja, ne propuštaju da posete.
Stara planina
Deo je masivnog planinskog venca koji se samo manjim delom nalazi na teritoriji Srbije. Poznata je još iz Rimskog perioda, a za nju se vezuje i persijski naziv “Balkan” što znači brdovito područje. Stara planina je jedan od najposećenijih lokaliteta u Istočnoj Srbiji. Iako je Midžor njen najveći vrh, najpoznatija je po masivu Babin zub koji seže do 1758 metara. Budući da je pet meseci godišnje pod snegom, Stara planina je vrlo posećena zimska turistička destinacija. Vrh Babin zub je omiljeno mesto pasioniranih skijaša upravo zbog izuzetnih mogućnosti za ovaj sport. Više od 13 kilometara uređenih staza zadovoljavaju potrebe svih tipova skijaša.

Foto: Skijališta Srbije
Klisure u dolinama daju na atraktivnosti samom lokalitetu dok vrh Babin zub uživa status prirodnog rezervata.