Za kozmetiku važe ista pravila kao i za kuvanje – za uspeh su potrebni prirodni, zdravi, sveži i jednostavni sastojci
Da li ste znali da nanošenjem kozmetičkih preparata svakodnevno u telo unesemo i do 130 različitih hemikalija? U kozmetici koju većina žena koristi ima i materija koje mogu ozbiljno da naštete, kao što su različiti naftni derivati, ftalati, parbeni, propilen glikol, sintetičke boje i slično. Naša koža upija do 60 posto onoga što nanosimo na nju, a neke od ovih hemikalija mogu se pogubno odraziti na naše zdravlje jer remete hormonsku ravnotežu, sprečavaju eliminaciju toksina, a i same su toksične, pa čak i kancerogene.

Upravo zato globalni trend postaje prirodna kozmetika, a naročito ona organska, čiji su osnovni sastojci biljna ulja, esencijalna ulja i voskovi, biljni ekstrakti, hidrolati i minerali. Minerali i biljke koji se koriste za izradu ovakvih preparata gajeni su bez hemije i minimalno prerađeni da bi sačuvali svoja svojstva.
Da bi kozmetika smela da se nazove organskom, biljke koje se za nju koriste moraju biti gajene bez pesticida i veštačkih đubriva, na zemljištu koje nekoliko godina nije tretirano nikakvom hemijom. Takođe, u ovoj kozmetici ne sme biti genetski modifikovanih biljaka, a za njenu proizvodnju ne upotrebljava se nanotehnologija, sterilizacija zračenjem i druge metode potencijalno rizične po ljudsko zdravlje.
Za prirodnu kozmetiku veoma je važno i to što ne služi samo za lepotu, već i za zdravlje kože, a proizvođači imaju holistički pristup koji kožu ne posmatra izolovano, nego kao deo našeg bića u celini: duh, duša i telo.

Zbog svega toga, kada govorimo o našem zdravlju, ali i dobrobiti planete, prirodna i organska kozmetika svakako su bolji izbor.
Najčešće pitanje koje se postavlja u vezi sa organskom kozmetikom jeste koliko je ona zapravo delotvorna. Oni koji žele brze efekte, obično ne posežu za njom, ali za one koji razmišljaju dugoročno, ovakvi preparati su pravi izbor. Komercijalnija konvencionalna kozmetika ima agresivnije i samim tim efikasnije delovanje, jer koristi savremene tehnološke mehanizme za dopremanje aktivih supstanci u kožu. Ovo se naročito odnosi na takozvanu antiage kozmetiku koja koristi aktivne molekule retinola, ali i na zaštitu od sunca, gde se koriste nano čestice.
Prednosti organske kozmetike su brojne. Na prvom mestu, ona je zdravija. Kada je koristite, ne dolazi do zasićenja koje je veoma često ako upotrebljavate konvencionalne proizvode, čiji veštački sastojci umnogome ostaju na površini kože. U proizvodnji organske kozmetike ne koriste se veštački mirisi, već samo esencijalna ulja, dok se iza oznaka “miris”, “parfem”, “fragrance” krije čak 12.500 hemikalija koje se koriste da bi naše kreme, sapuni i kupke bili primamljiviji. Sastojci organskih preparata su čisti, sveži i jednostavni, pa su šanse da vam iritiraju ili isuše kožu mnogo manje.

Veoma značajno je i to što organska kozmetika ne šteti okolini i gotovo uvek dolazi do nas u biorazgradivim ili ekološki manje štetnim pakovanjima.
Da biste prepoznali pravu organsku kozmetiku i razlikovali je od one koja zbog marketinga samo nosi etikete “bio”, “prirodno”, “eko” “zdravo” potrebno je da pratite sertifikate. Njih ima različitih, sa različitim kriterijumima o tome koji procenat prirodnih ili organskih supstanci mora da se nađe u proizvodu da bi on dobio naziv prirodni (ili organski).