Lepenski vir predstavlja tačku u kojoj se sastaju slojevi bogatog kulturnog nasleđa i uživanje u raskošnom prirodnom okruženju.
Bekstvo iz grada je najuspešnije kada zaista znači promenu – mogućnost da se iskusi nešto drugačije i atipično. Tada distanca prema sopstvenoj svakodnevici postaje kvalitetnija. U odnosu na svakodnevni ritam i način života u gradovima, iskorak iz kolotečine je najsadržajniji kada donosi mešavinu hedonizma, kulture, otkrivanja i upoznavanja novog. Lepenski vir je upravo takva destinacija. U svetskim okvirima. Pri tome, na samo 180 km od Beograda.
Upoznavanje jedne daleke kulture koja je imala svoj poredak i utvrđeni način života predstavlja nesvakidašnje iskustvo. Lepenski vir predstavlja upravo to – jedinstvenu kulturu nastalu u sedmom milenijumu pre naše ere, na prelasku iz mezolita u neolit. Otkriće ovog lokaliteta tokom 60-ih godina prošlog veka je donelo veliku popularnost području Đerdapa, jer je sama vest o novoj kulturi odjeknula u domaćoj i međunarodnoj javnosti. Kada je odlučeno da se Lepenski vir izmesti sa svoje originalne lokacije i na taj način spasi od potapanja, bilo je jasno da ovo kulturno blago mora biti nešto više od običnog arheološkog lokaliteta.
Kultura Lepenskog vira daje snažan podsticaj modernoj imaginaciji. Kako je ovaj deo evropskog stanovništva živeo u jednom nezamislivo dalekom vremenu? U arhitektonskim zdanjima koja ponavljaju oblik pećine, budući da su bila kružnog ili trouglastog oblika, sa kamenim ognjištima i prvim formama kućnog mobilijara.
Završetkom izgradnje hidroelektrane “Đerdap I” potopljeno je čitavo priobalje, čime je sprečeno dalje traganje za kulturnim nasleđem, ali je ono najvrednije spaseno.
Prvih godina nakon otkrića, ime Lepenski vir je počelo da biva prepoznatljivo, te je prilikom izgradnje velikog hotela u Donjem Milanovcu odlučeno da hotel dobije ime baš po ovoj kulturi, čime je termin Lepenski vir postao prepoznatljiv i u segmentu turističke ponude. Upravo ta sprega turizma i kulturnog nasleđa dovela je do formiranja turističkog prostora na zaštićenom području Lepenskog vira. Sa završetkom izgradnje novog i modernog centra za posetioce, Lepenski vir je proglašen za turistički prostor, i od 2011. godine počelo je da se radi na promociji turizma i kulturnog nasleđa na jedan novi način, kako bi se lakše povezalo ono što je sasvim očigledno, a to je razvoj turizma kroz promociju i prezentaciju Lepenskog vira kao jedinstvene kulture na području Evrope. Ovakav pristup je doveo do povećanja broja posetilaca, pa je tako Lepenski vir posetilo 43.486 posetilaca tokom 2017. godine, što je rekordna poseta ovom lokalitetu. Oko 30% posetilaca čine strani turisti, čime smo dali mali doprinos popularizaciji našeg kulturnog nasleđa u svetu. Vredi napomenuti da pored kulturnog nasleđa, koje je prebogato, na ovom prostoru jako važnu ulogu ima i jedinstveno prirodno okruženje koje je pod zaštitom u okviru Nacionalnog parka Đerdap.