Autor: Mr ph spec. Tamara Šuljan
U zavisnosti od mesta zapaljenja, razlikujemo upalu sluznice ždrela (faringitis), upalu krajnika (tonzilitis) i upalu grkljana i glasnica (laringitis)
Bol u grlu može da se javi tokom cele godine, ali najčešće se javlja dolaskom hladnih jesenjih i zimskih dana. Posle usne šupljine, grlo je prvo izloženo spoljašnjim uticajima, pa veoma lako dolazi do upale. Upala grla spada među najčešće razloge poseta lekaru.
FARINGITIS
Upala ždrela može da se javi kao samostalna bolest ili zajedno sa zapaljenjem sluzokože nosa i sinusa, uglavnom kao propratni simptom većine infektivnih oboljenja. Najčešće prvo osetite peckanje u grlu, a zatim bol prilikom gutanja. Sluznica grla je crvena i otečena. Vrat može da boli na dodir, a nekada se drugog, trećeg dana mogu napipati uvećane limfne žlezde na vratu. Sluznica nosa je takođe otečena, praćena pojačanim curenjem nosa, disanje je otežano, pa se može desiti da ne osećate ni miris ni ukus. Ove tegobe ponekad prate umereno povišena temperatura, glavobolja ili malaksalost.
TONZILITIS
Tonzilitis je upalni proces u grlu, koji zahvata krajnike. Osnovni zadatak krajnika je hvatanje mikroorganizama koji dolaze u disajne puteve i, na taj način, čuvanje donjih disajnih puteva od infekcije. Kod upale, krajnici postaju povećani, otečeni, često jako crveni, a ponekad se mogu uočiti žućkasto bele naslage gnoja u grlu. Gutanje je otežano, temperatura često povišena, a u težim slučajevima može se javiti i promena boje glasa. Tonzilitis zahvata sve uzrasne grupe, ali se najčešće javlja kod dece uzrasta do šeste godine, jer je njihov imuni sistem još nedovoljno razvijen. Istovremena upala ždrela i krajnika naziva se angina.
LARINGITIS
Laringitis je upala glasnica. Najčešće prolazi za manje od nedelju dana, a karakterišu ga promuklost, suv kašalj, otežano gutanje i eventualno povišena temperatura.
TERAPIJA
Ako je uzročnik virus, preporučuje se mirovanje i lečenje preparatima koji će olakšati simptome i mogu da sadrže anestetike koji deluju u grlu, kao i biljne droge (žalfija, beli slez, islandski lišaj, bršljan), pojedinačno ili u kombinaciji sa mentolom. Korisno je primenjivati i aerosole za grlo koji sadrže aktivne supstance sa izraženim protivzapaljenskim i analgetskim dejstvom. Veliku efikasnost imaju i aerosoli na bazi propolisa.
Bakterijska upala grla uvek se leči specifičnim antibioticima, prema antibiogramu koji se dobija uzimanjem brisa grla. Komplikacija nelečene streptokokne upale grla je reumatska groznica. Najčešće se javlja kod dece u uzrastu od 5 do 15 godina. Manifestuje se povišenom temperaturom, bolom u zglobovima, zamaranjem i osipom po koži. U većini slučajeva, upala grla je lagano oboljenje i uglavnom prolazi bez komplikacija. Ukoliko bol u grlu traje duže od 7 dana, potrebno je obratiti se lekaru.
PREPORUKE KOD POČETNIH SIMPTOMA
Kada su u pitanju početni simptomi kod upale grla, preporučuje se:
– pijenje puno tečnosti
Uzimajte što više tečnosti, ali izbegavajte gazirana pića. Mlaki čajevi (sa medom i limunom) i slane supe se najviše preporučuju.
– jedite sladoled, ali izbegavajte preterano slatku hranu
Potrebno je izbegavati torte, čajne kolutiće i ostale rafinisane šećere, jer se bakterije razmnožavaju na slatkoj podlozi, pa im to omogućava opstanak u našem grlu.
– prirodni preparati na bazi meda i propolisa
Ukoliko niste alergični na propolis i med, možete nakapati 20 kapi propolisa na kocku šećera koju ćete posisati ili na kašičicu meda koji ćete držati u ustima dok se ne rastopi.
– svež limun kao izvor vitamina C
Vitamin C jača imunitet, pa time pomaže i kod upale grla.
– beli luk
Osobe koje su na antikoagulantnoj terapiji, ovaj savet treba da preskoče, zbog potencijalne interakcije.
– tople obloge oko vrata
Meku tkaninu natopite razblaženim alkoholom, stavite oko vrata i preko obmotajte deblju maramu ili šal. Obloge držite najmanje dva sata.
– inhalacije etarskim uljima
Stavite u vruću vodu par kapi etarskog ulja lista nane, eukaliptusa, bora ili timijana i udišite toplu vodenu paru kako biste smanjili zapušenost nosa.
– ispiranje grla slanom vodom ili biljnim čajem od žalfije
Ispiranje sluznice treba obavljati 2–3 puta na dan, uvek sveže pripremljenim napitkom.
– pokušajte da ne pričate previše i odmarajte svoje grlo.
SPAS IZ PRIRODE ZA VAŠE GRLO
Provereni lek za upalu grla koji potiče od naših baka i mama i koji svi pamtimo iz detinjstva je karamel mleko. Jednu do dve kašike šećera stavite u manji sud, pa na vatru i mešajte. Čim se šećer istopi, sklonite sa vatre i odmah sipajte šolju mleka, a zatim mešajte na vatri dok mleko ne dobije braonkastu boju. U Rusiji, ren važi za prirodni lek za respiratorne organe. Jednu kašičicu narendanog svežeg korena rena i jednu kašiku meda pomešajte sa čašom tople vode, pa pijte u gutljajima. Za jaku upalu grla, koristite jabukovo sirće razređeno vodom u srazmeri 1:5, i obavezno ga ispljunite posle ispiranja.