Jedinstveno mesto koje čuva istorijske tragove, a koje i danas pleni svojom lepotom, nalazi se na samom ulazu u Đerdapsku klisuru. Reč je o monumentalnoj, tihoj i impozantnoj tvrđavi Golubački grad. Već pri prvom susretu sa ovim utvrđenjem, koje danas obuhvata istoimeni rezervat prirode, centar za posetioce i arheološki park, oseća se duh istorije, čiji nepredvidivi hirovi za sobom ostavljaju vanserijska mesta poput ovog. Prvi put u pisanim spisima Golubačka tvrđava se spominje 1335. godine, kao utvrđenje u kojem je bila smeštena ugarska vojska, što znači da je osnovana krajem XIII ili početkom XIV veka.
Nepredvidiva volja istorije
Iako nikada nije utvrđeno da li su je gradili Srbi ili Ugari, jasno je da je ona planski stvorena zbog vojno-strategijskog značaja mesta. Odavde se lako mogao kontrolisati sav kopneni i vodeni put, koji je povezivao istok i zapad, a dodatno su joj strme i nepristupačne litice, na kojima je izgrađena tvrđava, i sama reka, bile prirodna zaštita. Zbog ovakvog položaja, tokom XIV i XV veka, i Ugari, i Srbi, i Osmanlije su imali veliki interes da osvoje Golubačku tvrđavu, jer su time sticali kontrolu i moć nad državnom granicom.
Da bi se razumeo značaj ovog utvrđenja, koje je oko 1410. godine na upravu od ugarskog kralja Žigmunda dobio despot Stefan Lazerević, važno je shvatiti da je tvrđava, u vekovima koji su dolazili, bila poprište krupnih istorijskih događaja u koje je bilo uključeno pola Evrope. Poprište sukoba i odbrane, te interesa različitih sila kroz vreme, stvaralo je ono što čini današnje dostojanstvo tvrđave Golubac, kao lokaliteta koji čuva tragove prošlosti Evrope.
Kad reč uzme priroda
Jedini takmac istoriji u stvaranju koje nadilazi ljudsku imaginaciju je priroda. I to čini drugo lice ovog kompleksa koji privlači brojne posetioce. Rezervat prirode Tvrđava Golubački grad nalazi se na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, što je ujedno prvi i ulazni punkt Nacionalnog parka Đerdap, jedinstvenog predela u Evropi po svojim prirodnjačkim, istorijskim, arheološkim, etnografskim i prirodnim lepotama koje se nalaze duž obale Dunava, u dužini od oko 120 km, od Golubačke tvrđave do Kladova. Vrednost rezervata Golubački grad je u postojanju veoma retkih, endemskih i reliktnih biljnih zajednica i vrsta, kao što su niski i visoki šibljaci jorgovana, grabića i jasena, fragmenti šuma termofilnih hrastova i bukovih šuma sa orahom. Rezervat zauzima prostor od 23,04 ha i nalazi se neposredno na padinama iznad i oko tvrđave Golubački grad – kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Arheološki park Turističkog prostora ”Tvrđava Golubački grad” obuhvata otkrivene arhitektonske ostatke iz različitih perioda ljudske istorije. Park zauzima prostor ispred same tvrđave, poznat i kao Zapadno podgrađe, a zajedno sa samom tvrđavom čini pravi muzej na otvorenom. Takva mesta su retka, a dragocena spram nasleđa koje čuvaju. U arheološkom parku može se videti građevina iz rimskog perioda – ”rimska kuća”, srednjovekovna krečana i hamam – tursko kupatilo, dok su pokretni nalazi deo stalne postavke ”Panorama vekova” u Centru za posetioce.
Da bi poseta bila kompletna, u Centru za posetioce, pored osnovnih informacija i kafeterije, možete posetiti i stalnu postavku ”Podgrađe Golubačke tvrđave – panorama vekova”, kojom je predstavljeno otkriće do sada nepoznate istorije podgrađa tvrđave. Novim arheološkim istraživanjima ustanovljeno je da je prostor ispred tvrđave naseljavan još od kraja bronzanog, i tokom starijeg gvozdenog doba, do početka XIX veka. Na taj način krug je zatvoren. Poseta ovom kompleksu zadovoljava, a u nečemu čak i prevazilazi očekivanja posetilaca odakle god da dolaze. Retka su mesta neposrednog dijaloga prošlosti i sadašnjosti, istorije i kulture, prirode i nasleđa. Golubačka tvrđava predstavlja vanvremensko mesto ispunjeno lepotom koja se spoznaje i dušom i intelektom.