Ovogodišnji Bitef uzburkao je duhove nesvakidašnjom koncepcijom i predstavama koje oživljavaju prastare, univerzalne motive na sasvim originalan način
Spremni za epsko putovanje? U bukvalnom smislu reči. Ovogodišnji 51. Bitef nosi upravo taj slogan “Epic trip”, a selekcija predstava konkretizuje oficijelnu parolu festivala. Umetnički direktor festivala Ivan Medenica objasnio je koncept tog specifičnog kretanja između prošlosti i budućnosti.
Naime, osim specifične dužine predstava, karakter odabranih komada je mnogo više pripovedački nego dramski, a tematiku crpi iz epa, mitologije, poznatih narativa koji tretiraju same početke civilizacije, u istinski daleke tradicije koje stoje na početku svega poznatog. Na sceni će tokom trajanja festivala, od 22. do 30. septembra, biti ponovo oživljeni i u savremenom ključu reinterpretirani veliki mitovi grčke, biblijske, persijske tradicije.
Najviše se govori o komadu “Olimp”, reditelja Jana Fabra, koji traje 24 sata. Reč je o nesvakidašnjem iskustvu za koje je potrebno pripremiti publiku. I sama predstava do sada je igrana samo sedam puta na različitim pozornicama sveta, s obzirom na atipično trajanje i vrlo kontroverzan karakter. U fokusu je antička grčka tematika, očekivana je interakcija sa publikom, vrlo intimno zajedništvo sa glumcima, a razvijanje osećaja slobode i nesputanosti jeste jedna od glavnih potki drame u vezi sa kojom se već postavlja dilema u javnosti – Da li je Beograd spreman za ovakvo iskustvo?
U selekciji ovogodišnjeg Bitefa to nije jedini komad atipičnog trajanja. Britanska predstava “Kvizula” takođe će biti izvedena u originalnom trajanju od 24 sata, a ne skraćenih šest.
U programu festivala nalaze se i dve predstave slovenačkog reditelja Jerneja Rencija “Carstvo nebesko” (inspirisana srpskom epskom poezijom) i komad “Biblija, prvi pokušaj”. Biće prikazane i veoma ambiciozne i širom sveta veoma analizirane drame dva mlada autora od kojih se, upravo zbog dosadašnjih komada, očekuje mnogo – Iranca Amira Reza Kuhestanija “(Sa)Slušanje” i Nemca, turskog porekla, Ersana Montaga, “Sneg”, po delu nobelovca Orhana Pamuka, i “Istrebljenje”.
Celokupna selekcija obuhvata sedam predstava od kojih svaka zaslužuje etiketu “društvenog događaja” i suočava gledaoca sa temama koje ne zastarevaju. Temama koje su večne, univerzalne. I od čijeg razumevanja zavisi sudbina sveta.